SportTenis

Sorana Cîrstea, victorie fabuloasă la US Open! Trece de Rybakina, numărul 4 WTA

Sorana Cîrstea reușește cea mai mare victorie din cariera ei! Ajunge în optimi la US Open, asta după ce românca a reușit să treacă de favorita cu numărul patru a acestei competiții, Elena Rybakina.

După un meci spectaculos, Sorana a trecut în trei seturi kazaha Rybakina, scor 3-6, 7(8) – 6(6), 4-6.

Sorana Cîrstea, în optimi la US Open

Cele două jucătoare au oferit o partidă istorică! Până acum, în turul III de la US Open nu a ajunsese nici Sorana, nici Elena, dar românca s-a descurcat excelent! A început foarte bine, cu un prim set pe care l-a dominat de la început până la sfârșit. Cîrstea a condus cu 4-1 și 5-2, după care s-a impus, fără prea mari emoții, cu 6-3, valorificând a doua minge de set.

În cel de-al doilea set, totul a fost sufocant! A început cu câte un break, după care a continuat fără nici unul în următoarele zece game-uri!

La scorul de 6-5 pentru Rybakina, jucătoarea a irosit două mingi de set, iar în tiebreak, kazaha s-a impus cu 6-4, , scor la care a mai irosit două mingi de set, pentru ca, într-un final, să câștige cu 8-6.

În ultimul act, Sorana a câștigat primele patru din cinci game-uri, scorul fiind de 4-1 pentru româncă. Chiar și așa, Rybakina nu s-a lăsat și s-a apropiat de aceasta, la 5-3. Dar, într-un final, Sorana a scris istorie!

În duelul următor, Sorana o va întâlni pe elvețianca Belinda Bencic (26 de ani, 13 WTA). Câștigătoarea meciului Cîrstea – Bencic va juca, în sferturi, ori cu Muchova (10 WTA), ori cu Wang Xin (53 WTA).

Anul trecut și-a adjudecat primul trofeu de Grand Slam din carieră, la Wimbledon, după o finală cu Ons Jabeur, scor 3-6, 6-2, 6-2. Și în 2023 a fost aproape de un nou titlu, la Australian Open, când a fost învinsă în finală de Aryna Sabalenka, scor 6-4, 3-6, 4-6. În acest an a câștigat și primele trofee WTA 1000, Indian Wells și Roma, bifând și o finală la Miami, notează GSP.ro.