Fotbal

Puștiul Lamine Yamal scrie istorie! Este cel mai tânăr titular din istoria Champions League

Lamine Yamal a reușit să scrie istorie! La doar 16 ani și 83 de zile, puștiul a devenit cel mai tânăr titular din istoria Champions League și doboară recordul lui Celestine Babayaro.

Barcelona a reușit să învingă FC Porto, scor 1-0, grație golului marcat de Torres în prelungirile primei reprize (45+1).

Lamine Yamal, cel mai tânăr titular din istoria Champions League

Lamine Yamal a scris încă o dată istorie după ce a fost titularizat pentru meciul cu Porto, de pe Estadio Do Dragão, din Liga Campionilor. La 16 ani și 83 de zile, a devenit cel mai tânăr jucător titular din această competiție, notează fcbarcelona.com.

Lamine Yamal, cel mai tânăr jucător și marcator al naționalei Spaniei

Tânărul a mai doborât un record în trecut, devenind cel mai tânăr jucător și marcator al naționalei Spaniei.

Extrema a intrat pe teren după 43 de minute în meciul de calificare la Campionatul European din Georgia, la vârsta de doar 16 ani și 57 de zile.

Mai mult, adolescentul a devenit apoi cel mai tânăr jucător care a marcat vreodată pentru Spania, el reușind să înscrie ultimul gol în victoria cu 7-1 a echipei lui Luis de la Fuente.

Jucătorul de la Barça a intrat pe teren în minutul 43 în locul lui Marco Asensio, accidentat, iar Spania conducea deja cu 4-0 în acel moment. Lamal a devenit cel mai tânăr jucător care a îmbrăcat vreodat tricoul Spaniei, depășind recordul de 17 ani și 62 de zile al colegului său de echipă Gavi.

Lamine Yamal s-a născut pe 13 iulie 2007 în Esplugues de Llobregat, Spania. Tatăl său este marocan, iar mama sa este din Guineea Ecuatorială.

Ajuns la Barcelona în 2014, a făcut parte din lotul de tineret al clubului și a urmat drumul obișnuit al tinerilor jucători care visează să debuteze la cluburile profesioniste.

Performanțele sale de la La Masia nu au trecut neobservate de Federația Marocană de Fotbal, care s-a arătat interesată să îl legitimeze, dar atacantul a jucat pentru Spania Under 15 și Under 19.